INDEKS ZAGROŻENIA POŻAROWEGO (FWI)


Indeks ten bazuje na odczytach danych pogodowych wykonanych w południe i przedstawia ocenę zagrożenia wystąpienia pożarów podczas popołudniowego szczytu między 14:00 a 16:00. Niezbędne jest dokonanie odczytów następujących parametrów:

* Temperatura powietrza (w cieniu)
* Wilogotność względna (w cieniu)
* Prędkość wiatru (mierzona na wysokości 10 metrów ponad ziemią przez okres ponad 10 minut)
* Wielkość opadu deszczu (za ostatnie 24 godziny)

FWI ma sześć komponentów:

Trzy "Kody wilgotności materiałów"
1. Kod wilgotności materiałów palnych (FFMC)
2. Kod wilgotności ściółki (DMC)
3. Kod suszy (DC)



Trzy wskaźniki "zachowania się" pożaru
1. Wskaźnik pocz ątkowego rozprzestrzeniania się (ISI)
2. Wskaźnik narastania (BUI)
3. Indeks zagrożenia (FWI)

OBLICZANIE ZAGROŻENIA

Struktura kalkulacji Indeksu Zagrożenia Pożarowego.



Interpretacja "kodów" i "wskaźników" zagrożenia
Aby zinterpretować system oceny zagrożenia należy zrozumieć istotę trzech "kodów wilgotności" i trzech "wskaźników zachowania". Każdy "kod" i "wskaźnik" jest liczbową oceną odnoszącą się do prawdopodobnego "zachowania się" pożaru. Ich skale zaczynają się od zera i z wyjątkiem Kodu wilgotności materiałów palnych (FFMC), którego maksimum to 99, są skalami otwartymi. Niski poziom liczbowej oceny wskazuje na wysoką zawartość wilgoci. Wielkość oceny wzrasta wraz z obniżaniem się wilgotności. Ocena wzrasta też w miarę narastania prędkości wiatru.

Kody Wilgotności
System oceny zagrożenia ocenia wilgotność materiału i zależność w tym względzie "zachowania się" pożaru używając przeszłego i obecnego wpływu czynników pogodowych na materiały warstw podłoża. Kody wilgotności odzwierciedlają efekt dziennego przyboru i utraty wilgotności.

Kod Wilgotności Materiałów Palnych - FFMC
Kod ten jest liczbową oceną wilgotności warstwy powierzchniowej podłoża i suchych materiałów palnych. Pokazuje względną łatwość zapłonu i "palności" suchych materiałów. Zawilgocenie suchych materiałów jest bardzo zależne od pogody. Nawet jeden dzień deszczu lub dobrej wietrznej pogody ma znaczny wpływ na wielkość tego wskaźnika. System potrzebuje około 2/3 dnia dla właściwej oceny stopnia zawilgocenia suchych materiałów. Skala wartości kodu ma rozpiętość od 0 do 99. Każda wartość powyżej 70 oznacza "WYSOKI" a ponad 90 "EXTREMALNY".

Kod Wilgotności ściółki - DMC
Jest liczbową oceną średniego zawilgocenia organicznych, umiarkowanie głębokich warstw ściółki o luźnej konsystencji. Wskaźnik pokazuje głębokość do jakiej pożar strawi umiarkowanie suche warstwy i średnich rozmiarów elementy drewniane. Suche warstwy podłoża ulegną spaleniu później niż materiał na powierzchni, ale warunki pogodowe w poprzednich kilku tygodniach mają znaczny wpływ na wielkość DMC. System potrzebuje około 12 dni dla wiarygodnego wyliczenia kodu. Kod na poziomie 30 jest "suchy", wartość ponad 40 świadczy o tym, że w razie pożaru poważnemu spaleniu ulegną suche i średniej wilgotności materiały. Nie powinno się prowadzić prac z otwartym ogniem, gdy wartość kodu jest powyżej 40.

Kod Suszy - DC
Wskaźnik ten jest liczbową oceną stopnia wilgotności głębokich, ścisłych warstw organicznych podłoża.
Jest pożytecznym wskaźnikiem sezonowego wysychania i pokazuje szansę powstania pożaru obejmującego głębsze warstwy podłoża.
Potrzebny jest długi okres (system wykorzystuje 52 dni) gorącej pogody do przesuszenia tych warstw i zmiany wskaźnika DC.
Poziom wskaźnika 200 jest traktowany jako wysoki a poziom 300 lub więcej świadczy bardzo wyraźnie o tym, że ewentualny pożar obejmie głębokie warstwy i grube pnie. W tych warunkach używanie otwartego ognia powinno być zabronione.

Wskaźniki "zachowania się" pożaru

Wskaźniki te s ą pochodn ą stopnia zawilgocenia materiałów palnych. Wskazuj ą one na prawdopodobne "zachowanie się" pożaru. Im niższa zawartość wilgoci tym wyższe wskaźniki wilgotności, wyższe wskaźniki "zachowania się" i tym bardziej aktywny będzie pożar.

Wskaźnik Początkowego Rozprzestrzeniania się - ISI
Wskaźnik ten obrazuje tempo rozprzestrzeniania się ognia we wczesnej fazie pożaru. Jest obliczany z uwzględnieniem poziomu wskaźnika FFMC (obrazuje stopień zawilgocenia ściółki) i prędkości wiatru.
Skala wskaźnika zaczyna się od zera i jest otwarta. Poziom 10 oznacza wysokie tempo rozprzestrzeniania się ognia. Poziom 19 i więcej oznacza nadzwyczaj gwałtowne tempo rozprzestrzeniania się ognia.

Wskaźnik Narastania - BUI
Ten wskaźnik pokazuje ilość materiału do spalenia, wskazując na to jak będzie się pożar "zachowywał" po początkowym rozprzestrzenieniu. Jest wyliczany ze wskaźników DMC i DC. Skala wskaźnika zaczyna się od 0 i nie jest zamknięta. Poziom wskaźnika powyżej 34 jest "WYSOKI" a powyżej 77 "EXTREMALNY".

INDEKS ZAGROŻENIA POŻAROWEGO - FWI
Informacje z ISI i BUI są łączone aby uzyskać liczbową ocenę intensywności pożaru - Indeks Zagrożenia Pożarowego.

Indeks ten wskazuje na prawdopodobn ą intensywność pożaru i jest podzielony na pięć klas

WskaźnikNiskiUmiarkowanyWysokiBardzo WysokiEkstremalny
FFMC 0-81 81-88 88-90.5 90.5-92.5 92.5+
DMC 0-13 13-28 28-42 42-63 63+
DC 0-80 80-210 210-274 274-360 360+
ISI 0-4 4-8 8-11 11-19 19+
BUI 0-19 19-34 34-54 54-77 77+
FWI 0-5 5-14 14-21 21-33 33+


Interpretacja zagrożenia w oparciu o wyliczone kody i wskaźniki


1. Kody Wilgotności (FFMC, DMC i DC) wskazują jakie typy materiału palnego obejmie pożar i i ich łatwość zapłonu. Będzie się to zmieniać w trakcie sezonu. Należy rozważyć każdy kod aby ocenić potencjalną charakterystykę spalania.

PRZYKłAD: 1

FFMC = 86 DMC = 25 DC = 120

Te wartości mówią nam że:

* suche materiały zapalą się z łatwością
* pożar obejmie materiały na powierzchni (trawy) i w ograniczonym stopniu materiały średnich i głębszych warstw podłoża
* pożar nie obejmie głębokich warstw podłoża

PRZYKłAD: 2

FFMC = 94 DMC = 45 DC = 320

Te wartości mówią nam że:

* suche materiały zapłoną nadzwyczaj łatwo
* pożar obejmie wszystkie typy materiałów palnych
* prawdopodobne jest ekstremalne "zachowanie się" pożaru

2. Wskaźniki "zachowania się" pożaru (ISI, BUI, FWI) pokazują prawdopodobne wstępne rozprzestrzenianie się pożaru całkowitą ilość dostępnego materiału palnego i potencjalną intensywność pożaru.

PRZYKłAD: 3

ISI = 5 BUI = 120 FWI = 21

Te wartości mówią nam że:

* pożar będzie się początkowo rozprzestrzeniał powoli
* duża ilość materiału ulegnie spaleniu
* potencjalny poziomintensywności pożaru jest wysoki

Generalnie rzecz biorąc oznacza to dość silny lecz wolno przemieszczający się pożar. Ten typ pożaru może wystąpić w bezwietrzny dzień w środku lata po długim okresie suszy.

PRZYKłAD: 4

ISI = 25 BUI = 10 FWI = 21

Zwraca uwagę taka sama wartość FWI jak w przykładzie 3.

Te wartości wskazują na:

* niezwykle szybkie początkowe rozprzestrzenianie się pożaru
* niewielką ilość materiału ulegającą spaleniu
* potencjalnie wysoki poziom intensywności pożaru

Generalnie rzecz biorąc oznaczają one szybko przemieszczający się pożar obejmujący tylko suche matariały.

Może to być również:

1. pożar w czasie wczesnej wiosny lub późnej jesieni gdy średnie i głębsze warstwy podłoża są wilgotne a wiatr jest silny, lub
2. pożar po deszczu w wietrzny dzień