BYRAM-KEETCH INDEKS SUSZY ()BKDI) I CZYNNIK SUSZY (DF)

Byram-Keetch Indeks Suszy (BKDI) mierzy ilość opadu niezbędną aby przywrócić glebę do jej pełnej "pojemności polowej". Jest to zamknięty system z zaktesem od 0 do 800 i przedstawia zawartość od 0 do 203mm (0-8cali) wody w przekroju warstwowym gleby.
Przy 203mm (8 cali) wody Indeks zakłada stan nasycenia. Zero jest punktem BRAKU niedoboru wilgoci a 800 jest stanem maksymalnej SUSZY. W dowolnym punkcie skali wartość indeksu wskazuje ilość deszczu niezbędną do zredukowania indeksu do zera czyli do stanu nasycenia.
Elementami wyjściowymi do obliczenia indeksu są: średni opad roczny, maksymalna temperatura "mokrego termometru" i ilość opadu za ostatnie 24 godziny. "Redukcja suszy" występuje jedynie gdy ilość opadu przekroczy 5mm (0,20 cala).

ZAKRES BKDI GENERALNY OPIS
700-800 Wierzchnia warstwa gleby i ściółka są nadzwyczaj suche. Roślinność poniżej koron drzew pali się aktywnie i sprzyja potencjałowi pożaru. Zachowanie się pożaru jest nieprzewidywalne z dużą ilością iskrzenia. Utożsamiany z ekstremalną suszą i występowaniem znacznej liczby niekontrolowanych pożarów.
500-700 Wierzchnia warstwa gleby i ściółka są bardzo suche.Wartość ponad 600 utożsamiana jest z poważną suszą. Ściólka i organiczne warstwy gleby sprzyjają intensywności pożaru. Cała ściólka i większość warstwy organicznej gleby są strawione przez pożar pozostawiając duże obszary zniszczeń. Opanowanie pożaru jest dużym wyzwaniem.
300-500 Wierzchnia warstwa gleby i ściółki jest wilgotna i może sprzyjać intensywności pożaru. Pożar strawi większość ściólki powierzchniowej, wystąpią znaczne ubytki w materiale organicznym gleby. Pożar może być trudny do opanowania, jednak jego zachowanie się jest do pewnego stopnia przewidywalne.
150-300 Wierzchnia warstwa gleby i ściółki jest wilgotna i nie sprzyja intensywności pożaru. Część ściólki pozostaje wilgotna i nieuszkodzona przez pożar. Zachowanie się pożaru jest przewidywalne.
0-150 Wierzchnia warstwa gleby i ściółki jest mokra. Potencjał do wystąpienia pożaru jest minimalny.

Czynnik Suszy (DF): Kluczowym elementem INDEKSU ZAGROŻENIA W LASACH (FFDI) jest modelowanie przesychania materiałów. Wyraża się to poprzez Czynnik Suszy (DF), który ma zakres od 0 do 10. Jeśli to pomnożyć przez 10 i wyrazić w % otrzymamy informację o tym jaki procent materiałów palnych zostanie zniszczony przez pożar w danych warunkach.
Bazą do obliczeń czynnika jest ostatni opad deszczu oraz Indeks Suszy (BKDI).